Strona 1 z 1
Publikowanie - rozmiar zdjęć
: 26 lip 2016, o 21:35
autor: boryspower
Witam,
Tworząc projekt dodaję zdjęcia na stronę i różnie je przeskalowuję. Oczekiwałbym, że zmniejszając duże zdjęcie, np 1000x1000px, do rozmiaru 100x100, bo w takiej formie potrzebuję je na stronie, to przy publikacji projektu zostanie ono opublikowane w rozmiarze 100x100, a tak się nie dzieje. Czy da się to jakoś "przełączyć" opcjami programu?
Przykład - stockowe zdjęcie o wielkości 5MB chcę umieścić na tło ramki 900x600px + przeźroczystość... strona publikuje się ze zdjęciem 5MB a powinna z przeskalowanym/zmodyfikowanym zdjęciem, które spokojnie zmieściłoby się w 150 KB...
Pozdrawiam,
Przemysław Jedynowicz
Re: Publikowanie - rozmiar zdjęć
: 10 paź 2016, o 18:57
autor: Na_razie2
Forum kwitnie, że na banalne pytanie użytkownik może czekać ruski miesiąc i też się nie doczeka.
"boryspower" też bardzo wygodnicki - do manuala ciężko zajrzeć?, w tutorialu online też ten temat opisany.
odp:
Od zawsze była zasada/zalecenie w WWB że obrazki na stronę wcześniej trzeba było przygotować w programie zewnętrznym, czyli wykadrować,zrobić wymiary takie jakie będą na stronie jeśli nie takie same to chociaż przybliżone gdyż duży obrazek tylko zwyczajnie pomniejszony zwiększa wagę strony (wydłuża czas ładowania) ponieważ program nic nie robi z takim obrazkiem i po publikacji ject to cały czas ten sam obrazek tylko w kodzie strony jest "zwymiarowany" jako mały. I to jest sztywna reguła, czy są odstępstwa od tej reguły?..są i to bardzo,bardzo wiele.
Od czasu jak zaimplementowano dodawanie efektów obrazu które ingerują w strukturę danych pliku,więc dodanie większści efektów obrazu powoduje już że grafika jest przetwarzana w programie i po opublikowaniu nie jest to już ten sam obrazek i czasami ma już zmienione rozmiary,a nawet typ pliku np.był jpg a po przetworzeniu jest png chodź nie zawsze będzie się to przekładało na zmniejszenie kb obrazka chociażby z powodu różnicy między jpg a png .
A od czasu jak dodano funkcję reamplingu można by przyjąć że zasada nie obowiązuje pod warunkiem że funkcji użyjemy na obrazie.Tak więc możemy dodać dowolny obrazek na stronę nawet duży marnie wykadrowany,ustawić rozmiar, użyć funkcji crop (przycinanie) i obciąć to co niepotrzebne poprawić resample i będzie OK.Uzycie tylko crop nawet jeśli nic nie utniemy to obrazek może po tej operacji być lżejszy choć wymiary będą takie same (zachodzi kompresja stratna oczywiście)tym bardziej jest to prawdopodobne gdy oryginał np.jpg był zapisany bez kompresji.Jeśli chcemy umieścić obrazek bez przycinania wystarczy ustawić rozmiar i użyć resamplingu. I będzie to również rozwiązanie na twój "problem". Podczas publikowania program wypluje już przetworzony obrazek.Generalna zasada jest taka przy resamplingu że duży obrazek zmniejszony i potraktowany resample będzie "lżejszy" niż oryginał z kolei mały powiększony i potraktowany resamplem będzie "cięższy".
ps.używając crop-a:wskazujemy obrazek>klikamy crop > manipulujemy na obrazie co utniemy > klikamy crop
efekty dodane do obrazka umieszczane są w "potoku" we właściwościach obrazka,zakładka efekty, więc jeśli dodamy ich więcej to kolejność może mieć znaczenie. W tej zakładce tez możemy dodawać efekty zamiast z menu.